top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Tymofiejczuk-Horosz

Czy Twój pies się wysypia?Pieskie życie - długie spacery, pełna miska, kosz zabawek i gryzaków, drapanie za uszkiem przez ukochanego opiekuna. Czego chcieć więcej? Sfera snu jest niestety często pomijana, a jest to temat bardzo ważny! Zdrowe, dorosłe psy powinny przesypiać 12-14 godzin dziennie, szczeniaki i psy starsze - nawet do 18 godzin. Czas ten jest zależny od takich czynników, jak wiek, rasa czy aktywność w ciągu dnia. Jeśli zauważymy, że nasz pies śpi w ciągu dnia o wiele krócej, powinniśmy zwrócić na to uwagę. Dlaczego?

U psów możemy wyróżnić dwie fazy snu: - Slow Wave Sleep (SWS), czyli wczesna faza snu, kiedy mózg psa zwalnia jednak ciało jest nadal pobudzone; oraz 

- Rapid Eye Movement (REM), czyli sen głęboki, podczas którego psy mogą śnić (popiskiwać, ruszać łapkami oraz drżeć - bardzo ważne jest, żeby ich wtedy nie budzić!). To na tym etapie organizm najlepiej się regeneruje.

Faza REM u psów to zaledwie ok 12% długości całego cyklu spania - dlatego tak ważne jest, aby pies mógł przespać spokojnie cały cykl, wraz z fazą głęboką, aby zapewnić mu efektywną regenerację.  Podczas snu w organizmie psa obniża się poziom hormonów stresu takich jak kortyzol i adrenalina oraz produkuje się melatonina, która odpowiada za odporność organizmu. Zbyt krótki bądź słabej jakości sen będzie miał zatem bezpośredni wpływ na zachowanie oraz zdrowie naszego psa. Zaniedbanie higieny snu może prowadzić do zaburzeń behawioralnych takich jak drażliwość czy agresja, a długotrwały brak snu może prowadzić do niezliczonych zaburzeń somatycznych. Zatem co zrobić, aby zapewnić psu odpowiednie warunki do spania? W pierwszej kolejności, powinniśmy zadbać o to, aby posłanie psa ulokować w cichym miejscu, gdzie pies będzie miał zapewniony spokój. Ułożenie legowiska w korytarzu nie jest dobrym pomysłem - przechodzący wciąż domownicy oraz odgłosy dochodzące z całego domu mogą spowodować ciągłe czuwanie psa. Jednocześnie, psy to tak zwani "social sleepers" - najlepiej śpią w towarzystwie, dlatego też całkowita izolacja nie jest wskazana, szczególnie w nocy, kiedy sen jest najdłuższy. Optymalne miejsce to takie, gdzie pies jest na uboczu, jednocześnie jednak ma możliwość obserwowania otoczenia. Warto zadbać o to, aby miejsce te nie było zbyt wilgotne a temperatura nie była męcząca dla psa. Kolejnym aspektem jest wielkość i jakość posłania. Psy śpią w różnych pozycjach - czasem zwinięte w kłębek, czasem na plecach, czasem na boku z wyprostowanymi łapami. Legowisko powinno być na tyle duże, aby zapewnić komfort spania we wszystkich tych pozycjach. Można powiedzieć, że najważniejsze jest, aby pies miał możliwość wygodnego spania właśnie na boku - to podczas tej pozycji psy wchodzą w fazę REM, która jest tak ważna dla jego organizmu. Dodatkowo, posłanie powinno być na tyle grube, aby pod masą ciała psa nie uginało się aż do ziemi, oraz aby chroniło od zimna ciągnącego od podłoża. Warto też zastanowić się nad materiałem - zachowanie czystości jest ważne, więc istotne jest, aby legowisko (bądź jego pokrowiec) można było prać, jednak materiał nie powinien być szeleszczący bądź szorstki, aby nie podrażnić skóry psa. Dobrze sprawują się legowiska z tak zwanej "memory foam", które dostosowują się do przybranej przez psa pozycji, odciążając mięśnie i zapewniając wysokiej jakości sen.

Poza miejscem i rodzajem legowiska, bardzo istotne jest wprowadzenie zdrowych nawyków w życiu psa. Psy lubią rutynę i przewidywalność, w związku z czym dobrze jest, jeśli mają konkretny, względnie stały plan dnia. Dzięki temu nasz pupil będzie miał dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w przypadku psów lękliwych. W ciągu dnia powinniśmy zapewnić psu jak najwięcej ciekawych aktywności - intensywne spacery, treningi czy zabawa, a pod koniec dnia zadbajmy o relaks i wyciszenie. Ostatni spacer powinien być raczej spokojny, nie ma potrzeby "wymęczenia" psa, żeby lepiej spał. Jeśli karmisz swojego psa także wieczorem, po podaniu posiłku zadbaj o to, aby w miejscu odpoczynku przed snem światło i wszelkie sprzęty elektroniczne były wyłączone. Jeśli masz niedosyt związany ze spędzaniem wspólnie czasu - możesz swojemu przyjacielowi zafundować relaksujący masaż - po nim na pewno będzie spało mu się lepiej :)

Sen Twojego psa jest bardzo ważny, więc warto zadbać o jego dobrą jakość. Dzięki temu będziecie mogli się sobą cieszyć o wiele dłużej :) Ania.

181 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page