top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Tymofiejczuk-Horosz

Jak przygotować obecnego rezydenta na przybycie nowego psa?Przybycie nowego towarzysza może wzbudzić nie lada emocje w psie rezydencie. Jeśli istnieje taka możliwość, warto, przed spotkaniem, przynieść obecnemu jedynakowi coś, co pachnie jego nowym kolegą – może to być np. kocyk. Dodatkowo, jeśli pies nie jest do tego przyzwyczajony, powinien przejść trening zostawania w odizolowanej przestrzeni, np. w klatce kennelowej. Ułatwi to odseparowanie psów w pierwszych etapach podczas nieobecności opiekuna. Warto jednak podkreślić, że ograniczenie przestrzeni powinno dotyczyć przede wszystkim nowego psa, a nie psa rezydenta.


Pierwsze spotkanie powinno odbyć się na neutralnej przestrzeni – warto np. wyjść na wspólny spacer. Jeśli opiekun mieszka sam – można poprosić kogoś o pomoc tak, aby każdy pies był pod kontrolą jednej osoby. Psy powinny przywitać się i obwąchać, jednak cała interakcja powinna być krótka. Pójście na spacer ostudzi trochę emocje i dopiero gdy psy się uspokoją, można wprowadzić je oba do domu.


Przez pierwsze parę tygodni warto pochować zabawki lub inne własności psa tak, aby nie były powodem do konfliktów. Należy także przygotować oddzielną przestrzeń dla obu psów, gdzie będą mogły spokojnie jeść i odpoczywać z dala od siebie. Jeśli opiekun musi gdzieś wyjść – lepiej odizolować psy do powrotu w celu uniknięcia spięć pod jego nieobecność. Inaczej ciężko będzie dojść, co było powodem konfliktu, a to może znacznie utrudnić dalszą socjalizację i integrację. Stopniowo, jeśli psy nie wykazują żadnych niepokojących oznak gdy opiekun jest w pobliżu, można powoli zostawać je same na krótki czas. Warto jednak pamiętać o tym, aby w takich sytuacjach nie zostawiać jedzenia ani zabawek, które są szczególnie ważne dla któregoś z psów.


Psy będą się ze sobą komunikować i ta komunikacja może często obejmować  postawę grożącą, warknięcia czy szczeknięcia. Jest to normalne, jeśli nie jest nasilone i nie pojawia się jako jedyna forma komunikacji. Warto psom na to pozwolić, jednak jeśli sytuacja zaczyna być zbyt napięta, powinno się ją przerwać odwołując psy czy też dystraktorem w postaci głośnego dźwięku. Nie powinno rozdzielać się psów siłą ponieważ może to spowodować przekierowanie agresji na opiekuna. Dopiero po opadnięciu emocji powinno się z powrotem zjednoczyć psy. Natomiast jeśli niepokojące zachowania pojawiają się często, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.


Dwa psy pod jednym dachem – reorganizacja i unikanie konfliktów


Istnieją pewne sytuacje, które mogą wywoływać konflikty wśród psów, dlatego warto przestrzegać pewnych zasad, aby je zminimalizować. Takimi sytuacjami mogą być:

• Jedzenie – przez pierwszy okres (a czasami i przez całe życie psów) należy karmić je oddzielnie. W ten sposób minimalizuje się ryzyko agresji wywołanej rywalizacją o dobra. Warto także nauczyć psy komend „Poczekaj” albo „Zostaw”, aby ogólnie zredukować zaborczość o jedzenie.

• Wychodzenie z domu – dla psów może to być moment nadmiernej ekscytacji, co z kolei może prowadzić do konfliktów spowodowanych tymi emocjami. Dlatego warto przyzwyczajać psy, że dopiero w momencie, gdy są spokojne mogą wyjść z domu. Użyteczne tu są takie komendy jak „Siad” i „Poczekaj”.

• Powrót opiekuna do domu – jest to kolejna sytuacja, która może powodować u psów eskalację emocji. Witanie się z psami sprawia nie lada frajdę nie tylko psom, ale także i opiekunom. Jednak warto pamiętać o tym, że psy także bywają zazdrosne, a nadmiar emocji może powodować niepożądane zachowania. Dlatego też lepiej wejść spokojnie do domu i starać się ignorować wszelkie zachowania sugerujące podniecenie psów, aż do momentu, gdy się uspokoją.


Takich sytuacji wzbudzających emocje u psów może być wiele, np. przybycie gości, zabawa z opiekunem, wyjęcie smaczków, itp.. W zależności od zasobów i sytuacji, które są istotne dla danego psa, reakcje mogą być różne. Jednak bardzo ważne jest, aby nauczyć oba psy kontroli swoich emocji i ćwiczyć to z nimi oddzielnie, a także razem. Pozwoli to opiekunowi na zapanowanie nad oboma psami w sytuacjach trudnych w przyszłości.


Warto pamiętać o poniższych wskazówkach w celu uzyskania zrównoważonego zespołu:

• Nie wolno bać się odseparowania psów np. poprzez kennelowanie czy zamykanie w odmiennych pokojach. Nie powinno się tego traktować jako porażkę, a psy też zapewne docenią możliwość odsapnięcia w spokoju od towarzystwa.

• Warto poświęcić więcej czasu na trening i szkolenie oraz odpowiedni poziom aktywności. Wzmacnianie pozytywnych zachowań i oduczanie negatywnych będzie tym bardziej istotne w przypadku kilku psów w domu. Należy pamiętać o tym, aby psy ćwiczyć oddzielnie, ale także razem, aby uzyskać najlepsze efekty treningów. Dodatkowo, każdy pies powinien mieć przywilej indywidualnych oraz wspólnych

spacerów.

• Trzeba pamiętać, aby w każdej sytuacji zachować spokój – agresja budzi agresję a niestabilne zachowanie opiekuna i silne reakcje emocjonalne mogą przyczynić się do pogłębienia wszelkich problemów.


Warto też pamiętać o tym, że psom należy dać szanse być psami i dotrzeć się w relacji – nie każde warknięcie od razu będzie prowadzić do walki na śmierć i życie. Opiekun powinien nauczyć się czytać każdego psa i reagować tylko w sytuacjach grożących prawdziwym konfliktem.


112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page