top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Tymofiejczuk-Horosz

Nie baw się szarpakiem bo wzbudzisz u psa agresję!


Zabawa szarpakiem to świetna, psychicznie stymulująca i fizycznie męcząca aktywność, jednak niestety cieszy się złą sławą. Kiedyś powszechnie wierzono, że wywołuje ona agresję oraz prowadzi do dominacji. Jednak nie znaleziono dowodów na to, że przeciąganie się z psem jest powiązane z agresją a teoria dominacji pojawia się tylko w przestarzałych źródłach. Zatem dziś opowiem Wam o korzyściach płynących z prawidłowej zabawy szarpakiem.


1. Zabawa szarpakiem z psem to jeden z najprostszych sposobów na stymulującą zabawę z naszymi psimi towarzyszami, która męczy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To świetne ćwiczenie zarówno dla psa, jak i właściciela. Psy, które bawią się w przeciąganie ze swoim właścicielem, są bardziej chętne do zabawy ogólnie i są aktywne podczas interakcji z opiekunem.


2. Wedle badań, psy, które bawią się w przeciąganie ze swoimi właścicielami, są bardziej pewne siebie i zarazem posłuszne, częściej przychodzą na zawołanie i mają lepszą kontrolę nad zachowaniami impulsowymi np. w przypadku gryzienia. Sprawdzą się w przypadku psów spokojnych, które trzeba zabawą rozkręcać, jak i dla psów nadpobudliwych, ucząc samokontroli i opanowania.


3. Badania wykazały, że im częściej psy się bawią, tym mniej prawdopodobne jest, że będą one wykazywały problemy behawioralne. Psy które angażują się w takie zabawy, jak przeciąganie, wykazują mniej problemów związanych z separacją od właściciela.


4. Jeśli pies lubi zabawę szarpakiem, możesz to wykorzystać jako nagroda za poprawne zachowanie czy wykonanie komendy. W szkoleniu psów ważne jest, aby motywację podtrzymywać na różne sposoby, dlatego trzeba urozmaicać nagrody. Za wykonanie czegoś skomplikowanego pies powinien dostać super nagrodę, którą może być zabawa. Dodatkowo, u psów, które nie chcą pracować za jedzenie, mają tendencję do tycia bądź nie mogą dostawać urozmaicenych smaczków ze względów zdrowotnych, zabawa szarpakiem może być wspaniałym wzmocnieniem. Dodatkowo, przeplatanie sesji szkoleniowych zabawą spowoduje, że będą one (a także Ty!) dla psa bardziej przyjemne i interesujące.


5. Wspólna zabawa psa z właścicielem wzmacnia ich więź, a jest zarazem ciekawa dla obu stron. Nie jest potrzebna ani duża przestrzeń, ani specjalne warunki - można się bawić praktycznie zawsze i wszędzie. Jeśli za oknem leje deszcz a Twój pies ma mnóstwo energii - możesz ją spalić w ten właśnie sposób!


Jeśli chcemy się bawić z psem w bezpieczny sposób, warto pamiętać o pewnych zasadach:


1. Twój pies powinien znać polecenie „puść”. Pomoże to zatrzymać zabawę w awaryjnych sytuacjach. Dodatkowo, naucz swojego psa, że ​​może chwycić zabawkę tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę.


2. Szarpak powinien być wystarczająco długi, aby pies przez przypadek nie ugryzł dłoni. Zabawka powinna być również elastyczna i trwała.


3. Schowaj zabawkę, gdy jej nie używasz. To Ty powinieneś inicjować zabawę wtedy, kiedy uważasz to za stosowne.


4. Nie podnoś zabawki w górę gdy jest w pysku psa - przeciąganie powinno być tylko na boki. W innym wypadku możesz uszkodzić kręgosłup Twojego psa.


5. Gdy pies będzie bardzo podekscytowany, może zacząć warczeć; jest to normalne zachowanie. Jeśli stwierdzisz jednak, że Twój pies jest zbyt podniecony lub zbyt intensywnie zaczyna szarpać, zrób przerwę.


6. Jeśli podczas zabawy pies przez przypadek Cię ugryzie, nawet lekko, powinieneś ją natychmiast przerwać. Powiedz „ow”, "ojoj" lub dowolne słowo (ale nie krzycz ani nie piszcz!) i powiedz psu, aby wypuścił zabawkę. Gdy pies spokojnie usiądzie i zaczeka, aby zacząć od nowa, możesz mu powiedzieć, żeby „wziął” i zaczął szarpać ponownie. Jeśli ponownie poczujesz zęby na skórze - zakończ zabawę całkowicie. Pies w końcu nauczy się zachowywać szczególną ostrożność podczas zabawy.


7. Pozwól psu czasami wygrać - spowoduje to, że zabawa wyda się psu bardziej ciekawa, sprawi mu więcej radości i spowoduje, że w przyszłości jeszcze chętniej będzie się w nią bawił.


8. Dzieci nie powinny bawić się z psem w przeciąganie, ponieważ same mogą wydawać piski i okrzyki, które dodatkowo pobudzą psa. Nie są też tak silne jak dorośli oraz mogą nie zauważyć ostrzegawczych zachowań psa. Jeśli dziecko chce się bawić a Ty uznasz to za bezpieczne - pamiętaj, aby zostać i nadzorować przebieg zabawy.


Na co czekasz? Łap szarpak i bawcie się dobrze!

Ania.654 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page