top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Tymofiejczuk-Horosz

Potrzeby psa


Z miłości do naszych ukochanych towarzyszy wielu właścicieli stanęłoby na głowie, aby były szczęśliwe. Godziny spędzone na głaskaniu, najdroższa karma, którą można kupić w sklepie oraz najwyżej jakości obroża - to wszystko po to, aby okazać, jak wiele dla nas znaczy. Ale czy faktycznie dobrze rozumiemy potrzeby naszego pupila?


To, co najważniejsze dla ludzi, nie zawsze musi być najważniejsze dla psa - w końcu to zupełnie inny gatunek! Co prawda psy robią co mogą, aby dostosować się do stylu życia swojego Opiekuna, jednak ta adaptacja często jest kosztem ich dobrostanu. Zatem co faktycznie powinniśmy zrobić, aby zaspokoić potrzeby naszego psa?


W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się, czym właściwie te potrzeby są. Co prawda każda jednostka, tak jak ludzie, będzie miała swoje własne preferencje. Możemy jednak wyróżnić 8 podstawowych potrzeb, które będą odnosić się do każdego psa, w każdym wieku, niezależnie od jego rasy.


Te potrzeby można podzielić na:

1. Nieelastyczne - czyli takie, które muszą być realizowane codziennie aby utrzymać psa w dobrym zdrowiu oraz aby jego organizm mógł normalnie funkcjonować - w skrajnych przypadkach, brak realizacji tych potrzeb może prowadzić do zgonu.

2. Elastyczne - to takie, które są potrzebne, aby utrzymać dobrostan psa, jednak CHWILOWE zaniechanie spełniania tych potrzeb nie powinny prowadzić do zaburzeń w zdrowiu i funkcjonowaniu psa.


Potrzeby nieelastyczne:

1. Poczucie bezpieczeństwa

2. Sen

3. Żywienie

4. Pielęgnacja


Potrzeby elastyczne:

1. Ruch

2. Zabawa

3. Stymulacja umysłowa

4. Rozmnażanie się


Poczucie bezpieczeństwa

Przede wszystkim powinniśmy zapewnić psu przestrzeń, gdzie będzie się czuł bezpieczny - z jednej strony musi to być miejsce spokojne, gdzie nie będzie on zaczepiany ale będzie mógł też widzieć, co się dzieje wokół. W takim miejscu kładziemy legowisko psa - nic złego nigdy nie powinno się na nim wydarzyć.


Jeśli w domu jest kilka psów - każde z nich powinno mieć swoje legowisko.  W innym wypadku może pojawić się rywalizacja o miejsce do odpoczynku, co nie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa.


Dodatkowo, poczucie bezpieczeństwa powinniśmy budować w odniesieniu do naszej relacji z psem. Nigdy nie powinniśmy krzyczeć czy bić psa - nasza relacja powinna być budowana w oparciu o zrozumienie, zaufanie, cierpliwość i wyrozumiałość. Im bardziej przewidywalne życie psa, tym lepiej będzie się czuł. Dlatego zadbajmy o to, aby każdy domownik traktował psa w ten sam sposób - wyznaczał takie same granice, pozwalał na takie same zachowania, podczas treningów używał tych samych komend itp.


Sen

Zdrowe, dorosłe psy powinny przesypiać 12-14 godzin dziennie, szczeniaki i psy starsze -nawet do 18 godzin. Czas ten jest zależny od takich czynników, jak wiek, rasa czy aktywność w ciągu dnia.


U psów możemy wyróżnić dwie fazy snu:

- Slow Wave Sleep (SWS), czyli wczesna faza snu, kiedy mózg psa zwalnia jednak ciało jest nadal pobudzone; oraz

- Rapid Eye Movement (REM), czyli sen głęboki, podczas którego psy mogą śnić (popiskiwać, ruszać łapkami oraz drżeć - bardzo ważne jest, żeby ich wtedy nie budzić!). To na tym etapie organizm najlepiej się regeneruje.  Faza REM u psów to zaledwie ok 12% długości całego cyklu spania - dlatego tak ważne jest, aby pies mógł przespać spokojnie cały cykl, wraz z fazą głęboką, aby zapewnić mu efektywną regenerację.


Podczas snu w organizmie psa obniża się poziom hormonów stresu takich jak kortyzol i adrenalina oraz produkuje się melatonina, która odpowiada za odporność organizmu. Zbyt krótki bądź słabej jakości sen będzie miał zatem bezpośredni wpływ na zachowanie oraz zdrowie naszego psa. Zaniedbanie higieny snu może prowadzić do zaburzeń behawioralnych takich jak drażliwość czy agresja, a długotrwały brak snu może prowadzić do niezliczonych zaburzeń somatycznych.


Aby pies mógł dobrze spać, potrzebuje wygodnego legowiska, na którym będzie mógł położyć się na boku, usytuowanego e miejscu, gdzie nikt nie będzie go zaczepiać. Psy najlepiej śpią w grupie, dlatego jeśli posiadasz więcej niż jednego psa, pozwól im spać razem - najlepiej także w pobliżu ich opiekuna.


Żywienie psa

Psy potrzebują dobrze zbilansowanej diety aby być w pełni sił - bez względu na to, czy decydujemy się na karmienie psa karmą komercyjną, dietą BARF czy mieszanką, musimy upewnić się, że dieta ta jest dopasowana do naszego psa. Ważna jest nie tylko odpowiednią kaloryczność jedzenia, ale także zawartość witamin i minerałów. Karmienie psa odpadkami z naszego stołu nie wchodzi w grę - układ trawienny psa jest zupełnie inny od naszego i nie wszystko, co je człowiek, jest niegroźne dla psa. Pies powinien też mieć dostęp do świeżej, czystej wody.


Dodatkowo, psy mają dużą potrzebę żucia, gryzienia i rozszarpywania. Jeśli nie zaspokoimy tej potrzeby podając naturalne gryzaki (kości, uszy, kurze łapy, itp.) pies może znaleźć inny sposób na jej realizację. Dzięki tym czynnościom dbamy nie tylko o potrzebę żywienia, ale zaspokajamy ważny czynnik psychiczny, ponieważ te czynności pomagają psu w rozładowaniu emocji i stresu. Dodatkowo, w ten sposób dbają o stan swoich zębów.


Pielęgnacja

Psy spędzają dość dużo czasu na własną pielęgnację - lizanie sierści, lekkie gryzienie własnej skóry oraz tarzanie się zaliczają się właśnie do czynności pielęgnacyjnych. Dlatego jeśli nas pies lubi się tarzać w trawie czy piachu - powinniśmy mu na to chociaż od czasu do czasu pozwolić.


Dodatkowo, powinniśmy dbać o ogólną higienę i pielęgnację psa - czyszczenie uszu, podcinanie pazurów, wyczesywanie sierści, dbanie o uzębienie, szczepienie, odrobaczanie, walka z pasożytami oraz mycie psa (nie za częste!) to czynności, które powinny być uwzględnione przez każdego opiekuna psa.


Ruch

Aby psi organizm mógł prawidłowo funkcjonować, powinniśmy zapewnić mu codzienną dawkę aktywności. Tak jak w przypadku ludzi, podczas ruchu w organizmie psa wyzwalane są serotonina i dopamina, które wpływają na lepszy nastrój psa. Brak codziennej aktywności może prowadzić do pojawienia się problematycznych zachowań, ponieważ pies szuka innego sposobu na rozładowanie swojej energii. Każdy pies jest inny i każdy będzie potrzebował innej dawki ruchu, natomiast większość psów powinna mieć co najmniej jeden porządny spacer dziennie. Podczas spaceru pamiętajmy, aby urozmaicić ten czas - pobawić się z psem, poćwiczyć, zachęcić go do aktywności fizycznej typu łapanie frisbee, pozwolić mu swobodnie węszyć oraz zmieniać trasy naszych spacerów.


Zabawa

Psy powinny móc pobawić się zarówno z innymi psami (oczywiście jeżeli się ich nie boją ani nie są zagrożeniem dla innych psów) jak i z ludźmi. Pamiętajmy jednak, że aby zabawa była komfortowa, pies musi dobrze znać swojego partnera w zabawie, dlatego też mało który przypadkowo spotkany pies będzie od razu partnerem do zabawy. My także musimy nauczyć się bawić z naszymi psami. Gdy poznamy się bliżej, będziemy wiedzieć która zabawa sprawia naszemu psu najwięcej frajdy, a pies będzie wiedział, na ile może sobie w zabawie pozwolić.


Ważne: nieustanne rzucanie piłki to często nie jest zabawa, tylko impulsywna pogoń, która wywołuje dużo stresu u psa! Podczas zabawy pies powinien być rozluźniony, zrelaksowany i chętny do jej kontynuowania.


Stymulacja umysłowa

O ile bardzo ważna jest aktywność fizyczna, tak aktywność psychiczna w przypadku psów jest często pomijana - a jest to sfera równie ważna. Psy mają bogate zdolności kognitywne i powinniśmy pomóc im je rozwijać, co zaprocentuje też w późniejszym wieku. Żeby zaspokoić tę potrzebę powinniśmy w ciągu dnia stawiać przed psem różnorodne wyzwania (np. znalezienie zabawki czy trening posłuszeństwa), zapewnić mu możliwość używania swojego nosa (czy to na spacerze czy dzięki matom/zabawkom węchowym), poznawanie nowych miejsc, ludzi i psów (oczywiście o ile nasz pies się ich nie boi). Brak zmęczenia psychicznego może prowadzić do poważnych zaburzeń behawioralnych.


Rozmnażanie się

Psy w tej kwestii działają zazwyczaj instynktownie - popęd seksualny definiuje tę potrzebę. O ile akurat w dzisiejszych czasach nie zalecane jest pozwalanie na rozmnażanie się przypadkowych psów, wciąż krąży wiele mitów, które motywują właścicieli do dopuszczenia do zapłodnienia. Jednym z nich jest to, że każda suka powinna przynajmniej raz w życiu mieć szczeniaki; następny, że jak pies zaspokoi swoje potrzeby to nie będzie już rozrabiał.


Prawda jest taka, że skutecznie możemy zmniejszyć popęd seksualny poprzez kastrację a tym samym zredukować tę potrzebę. Warto jednak pamiętać, że kastracja ma zarówno plusy, jak i minusy, które powinny być uwzględnione przy podejmowaniu decyzji.


Psy mają swoje potrzeby i decydując się na dzielenie naszego życia z tymi wspaniałymi istotami powinniśmy umożliwić im ich realizację. Tak naprawdę są one ze sobą powiązane i brak ich realizacji odbije się na zdrowiu psychicznym i/lub fizycznym psa. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali o tych potrzebach i zapewniali naszym psom szczęśliwe życie u naszego boku. Ania.

882 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page