top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Tymofiejczuk-Horosz

Psia zabawa


Zabawa – uniwersalny język wszystkich psów. Bez względu na wiek, rozmiar i rasę, psy uwielbiają się bawić. Ale właściwie po co psy się bawią? Czy wszystkie zachowania obecne podczas psiej zabawy są odpowiednie i bezpieczne? W którym momencie psia zabawa przestaje być tylko zabawą, a zaczyna być walką?


1. Nabywanie umiejętności motorycznych i nauka obrony

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Edynburgu pokazały, że podczas zabawy szczenięta zdobywają ważne umiejętności motoryczne. Skakanie, gryzienie, bieganie – te wszystkie zachowania polepszają koordynację, zwiększają równowagę oraz wpływają na samoświadomość ciała szczeniąt. To właśnie podczas zabawy uczą się one także o dozwolonej sile ugryzienia oraz o praktycznej komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Intensywna zabawa wymaga czujności i zwinności. Psy, które bawiły się z innymi od najmłodszego wieku, lepiej radzą sobie, gdy są zaskoczone lub wytrącone z równowagi. Dodatkowo, podczas zabawy w mózgach psów uwalniane są hormony szczęścia i stresu (oksytocyna i kortyzol), którymi pies uczy się zarządzać i kontrolować stan swoich emocji. To z kolei przyczynia się do lepszego reagowania na stresory w życiu codziennym.


2. Wpływ na relacje społeczne

Zabawa jest z pewnością dobrą rozrywką, jednak pomaga im także ustalić hierarchie społeczne i wzmocnić więzi z innymi psami, a także z ludźmi. Dla psów zrozumienie, kiedy należy okazać dominację a kiedy uległość, jest kluczowym elementem interakcji społecznych.

Podczas zabawy z ludźmi, psy wolą bawić się z tymi, których znają. Zabawa między ludźmi a psami „poprawia spójność społeczną między ludźmi a psami, zwiększając poziom ich znajomości i obniżając interakcje agonistyczne” [Somerville i O’Connor]. Zabawa uczy kooperacji pomiędzy opiekunem a psem. To dzięki niej, człowiek i pies uczą się nawzajem swojego języka ciała oraz preferowanego stylu zabawy.


3. Różnica pomiędzy zabawą a walką

Większość psich interakcji kończy się jakąś formą zabawy, jednak w niektórych okolicznościach dochodzi między nimi do bójek. Istnieją wskaźniki mowy ciała, dzięki którym można określić, czy to jeszcze zabawa, czy już walka.

Ukłony, otwarte pyski, uderzenia w ciało, odbicia, przesadne warczenie, oznaki uległego zachowania takie jak pokazywanie brzucha oraz chęć do powrotu do zabawy sugerują poprawną, pozytywną zabawę. Zrelaksowana postawa Twojego psa będzie wskazywać na to, że nie czuje się zestresowany ani przestraszony przez drugiego psa – zatem zabawa, w którą się angażuje, będzie w tym wypadku tylko zabawą.

Oznaki potencjalnie agresywnego spotkania obejmują sztywne ciało, zjeżoną sierść, położone uszy, niskie, ostrzegawcze warczenie oraz podwinięte wargi. Podobnie jak ludzie, nie wszystkie psy dogadują się ze sobą i to jest jak najbardziej OK! Czasami spotkanie na neutralnym gruncie może pomóc w redukcji napięcia i może zdecydować o pomyślnym przebiegu potencjalnie negatywnego spotkania. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że nasze emocje odbiją się na psie – szczególnie ważne jest to w odniesieniu do operowania smyczą. Jeśli sam nie czujesz się pewnie w sytuacji, Twój pies może odczuć Twoje emocje i zareagować negatywnie. Czasami puszczenie smyczy i pozwolenie psom na spotkanie na ich warunkach pozwoli uniknąć agresywnego zachowania – jednak nie zalecam tego w przypadku psów, u których prawdopodobieństwo ataku jest wysokie.


Co zrobić, jeśli dojdzie do walki psów? Nie dotykaj psa, ponieważ możesz zostać przypadkowo ugryziony. Zazwyczaj psie walki zaczynają się szybko, ale też szybko się kończą. Jeśli jednak wymagana jest Twoja interwencja, spróbuj odwrócić uwagę psów np. za pomocą niespodziewanego hałasu lub spryskaniem wodą.

Podsumowanie

Zabawa jest podstawową częścią rozwoju szczeniąt i dorosłych psów. Zabawa buduje umiejętności motoryczne, wpływa na pozytywne interakcje społeczne, przygotowuje szczeniaka na nieprzewidywalne zdarzenia oraz wzmacnia więzi. Aby pomóc Twojemu psu mieć pozytywne wrażenia podczas zabawy, pozwól mu często spotykać się z nowymi psami na neutralnym gruncie, jednak cały czas kontroluj sytuacje i reaguj, jeśli zabawa wymyka się spod kontroli i widzisz, że Twój pies wymaga Twojego wsparcia. Pamiętaj też, żeby nie rzutować Twoich negatywnych emocji na Twojego psa. I Ty także baw się z nim jak najczęściej!

62 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page